07 grudnia - wspomnienie św. Ambrożego

Dziś, 07 grudnia Kościół wspomina św. Ambrożego, biskupa Mediolanu, świętego Kościoła katolickiego i prawosławnego. Święty Ambroży był przeze wszystkim duszpasterzem. Pozostawił też po sobie wiele pism o tematyce ascetycznej i katechetycznej. Ponieważ był dobrym mówcą spisano też wiele jego mów i kazań. Z tym związana jest legenda - gdy Ambroży był dzieckiem do jego pokoju wleciał rój pszczeli i obsiadł usta małego Ambrożego, nic mu nie czyniąc. Przez jego ojca zostało to odczytane, jako znak, że będzie kimś wielkim. I tak się stało, słuchający go współcześni mówili, że słowo Boże w jego ustach było jak miód. Święty Ambroży najczęściej przedstawiany jest w stroju biskupim, a u jego nóg stoi ul pszczeli.

W naszym kościele mamy też element związany z pszczołami. Otóż, nasz paschał jest od kilku lat wyrabiany ręcznie z pszczelego wosku, zbieranego przez pszczoły z terenu naszej parafii. Jest to chyba jeden z niewielu lub jedyny taki paschał w Polsce. Nadaje to w naszym kościele szczególnego wydźwięku słowom kapłana podczas Wigilii Paschalnej:

„…uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju” oraz

„Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła.”

W tym roku nasz paschał nie jest udekorowany czerwonymi symbolami męki Jezusa i literami A i Ω. Z powodu pandemii w tym roku nie było w naszym kościele obrzędu poświecenia ognia więc nasz paschał jest niczym ogołocony. Przez to jest on znakiem naszych czasów, intryguje i daje do myślenia.

Fot. 1 – tegoroczny paschał w kościele w Bukowinie Sycowskiej
Fot. 2 – Rzeźba św. Ambrożego w Wimbergu (zródło - Wikipedia)
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square