O nas

Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Bukowinie Sycowskiej

Data odpustu - 26 sierpnia

ADRES

62 785 65 91

Bukowina Sycowska 51

56-513 Międzybórz

 

parafiabukowinasycowska@gmail.com

SUBSKRYBUJ

Wszystkie treści materiały oraz elementy graficzne umieszczone w tym serwisie są chronione prawem autorskim. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione.

December 27, 2019

August 24, 2019

May 31, 2019

Please reload

Ostatnie posty

Dożynki 2016

August 28, 2016

1/1
Please reload

Wyróżnione posty

Gminne Dożynki w Bukowinie Sycowskiej

July 21, 2018

 

„Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł” (Jk 1,17).

26 sierpnia 2018 roku odbędą się w naszej parafii gminne dożynki połączone z odpustem parafialnym. Zachęcamy mieszkańców gminy, a przede wszystkim młode pokolenie do poznania tradycji dożynkowych.

Dożynki to ludowe święto dziękczynienia za plony i wszelkie dary otrzymane w ciągu roku. Wieńce dożynkowe wykonywane są tradycyjnie z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów i składane jako podziękowanie Bogu za wszelkie dobra, którymi możemy się wspólnie cieszyć. Ponieważ tworzymy wspólnotę chrześcijańską chcemy się tymi dobrami podzielić z innymi. Dlatego na dożynki zapraszamy nasze rodziny, przyjaciół i znajomych, aby wspólnie się radować, dziękować i bawić.

Tradycja dziękczynienia za plony w całej Europie, a nawet na świecie ma cechę wspólną – uczy nas, że czas nie jest linearny. Po dniu wstaje noc, pory roku przychodzą po sobie powtarzając się i zataczając krąg. Tak samo po nas przyjdą nowe pokolenia. Ważne jest abyśmy potrafili przekazać im sens kultywowania tradycji: zwyczajów, języka i kultury. Dlatego tegoroczne dożynki w Bukowinie Sycowskiej skierowane będą przede wszystkim do dzieci i młodzieży i dla nich przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Wdzięczni jesteśmy przodkom, którzy nam te tradycje przekazali. Pamiętamy, że 100 lat temu nasza Ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Tradycja, wiara i język pozwoliły nam zachować narodową tożsamość przez czas niewoli, a gdy zaistniały sprzyjające warunki doprowadziły do odzyskania niepodległości.  

Pomimo tragicznych  zaszłości historycznych pamiętamy też o mieszkańcach naszej wsi sprzed II wojny, którzy zbudowali nasz kościół i żyli tutaj do 1945 roku.  Czas w tym przypadku też zatoczył krąg, ponieważ dokładnie 100 lat temu w Bukowinie odbyły się dożynki, o czym pisała wtedy lokalna prasa (artykuł poniżej):

 

 

 

Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do udziału w naszych dożynkach w Bukowinie Sycowskiej. Zaproście swoje rodziny, przyjaciół i znajomych świętujmy i bawmy się razem. Poniżej prezentujemy program naszych dożynek:

 

Godz. 12.00 – rozpoczęcie dożynek  uroczystą Mszą Świętą Odpustową, którą odprawi salezjanin Ksiądz Inspektor Prowincji wrocławskiej Jarosław Pizoń.

 

Godz. 13.15-13.40– obrzędy dożynkowe.

 

Godz.13.40. – konkurs wiosek.

 

Godz.14.10. – pokaz umiejętności ułańskich grupy rekonstrukcyjnej 19 Pułku Ułanów Wołyńskich.

 

Godz. 15.10 - wesoła prelekcja dla dzieci i dorosłych pt. „Czy wiesz, gdzie leży Bukowina Sycowska?”, przygotowana przez przygotowana przez kustosza zbiorów kartograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, autora atlasów szkolnych i map historycznych - dr. Dariusza Przybytka.

 

Godz. 15.40. – wesoła prelekcja dla dzieci i dorosłych pt. „Unikatowe drzewa w Bukowinie Sycowskiej i okolicy -wybrane okazy”, poprowadzi pasjonat drzew i okolicznych lasów Paweł Lenart.

 

Godz. 16.10 – konkursy zręcznościowe związane z naszymi lasami.

 

Godz. 16.40. - wesoła prelekcja dla dzieci i dorosłych pt. „Niebo nad Bukowiną”, którą poprowadzi pracownik naukowy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego dr Paweł Preś.

 

Godz. 17.10. – opowieści na temat tradycji kulinarnych  z okolic Bukowiny Sycowskiej poprowadzi pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego -  dr Grzegorz Sobel, znawca i popularyzator  przedwojennej historii kulinarnej Śląska, autor między innymi książek „Dzieje wrocławskiej Gastronomii”, „Historia ze smakiem, „Szczypta faktów z dziejów rybactwa w Dolinie Baryczy”, „Kuchnia Wrocławia”, „Przy wrocławskim stole”.

 

Godz. 17.40 - Rozstrzygnięcie konkursu na śląską drożdżówkę z kruszonką według starego przepisu.

 

Godz. 18.00 – potańcówka przy muzyce ludowej prowadzona przez Kapelę z Kociny.

 

Godz. 20.00 – potańcówka wiejska, którą poprowadzi pan Jerzy Łyczkowski.

 

Oraz wiele innych atrakcji:

- pokazy grupy rekonstrukcyjnej 19 Pułku Ułanów Wołyńskich

- Jagna Sobel (Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego) pokaz i warsztaty tańców       dawnych.

- loty balonem do nieba

- zamki dmuchane

- rejsy kajakiem po tutejszym pojezierzu

- gastronomia według oryginalnych śląskich receptur – kiełbaski jaworskie, karp w piwie, „niebo w gębie”

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Please reload

Wyszukaj wg tagów