Gminne Dożynki w Bukowinie Sycowskiej


„Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł” (Jk 1,17).

26 sierpnia 2018 roku odbędą się w naszej parafii gminne dożynki połączone z odpustem parafialnym. Zachęcamy mieszkańców gminy, a przede wszystkim młode pokolenie do poznania tradycji dożynkowych.

Dożynki to ludowe święto dziękczynienia za plony i wszelkie dary otrzymane w ciągu roku. Wieńce dożynkowe wykonywane są tradycyjnie z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów i składane jako podziękowanie Bogu za wszelkie dobra, którymi możemy się wspólnie cieszyć. Ponieważ tworzymy wspólnotę chrześcijańską chcemy się tymi dobrami podzielić z innymi. Dlatego na dożynki zapraszamy nasze rodziny, przyjaciół i znajomych, aby wspólnie się radować, dziękować i bawić.

Tradycja dziękczynienia za plony w całej Europie, a nawet na świecie ma cechę wspólną – uczy nas, że czas nie jest linearny. Po dniu wstaje noc, pory roku przychodzą po sobie powtarzając się i zataczając krąg. Tak samo po nas przyjdą nowe pokolenia. Ważne jest abyśmy potrafili przekazać im sens kultywowania tradycji: zwyczajów, języka i kultury. Dlatego tegoroczne dożynki w Bukowinie Sycowskiej skierowane będą przede wszystkim do dzieci i młodzieży i dla nich przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Wdzięczni jesteśmy przodkom, którzy nam te tradycje przekazali. Pamiętamy, że 100 lat temu nasza Ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Tradycja, wiara i język pozwoliły nam zachować narodową tożsamość przez czas niewoli, a gdy zaistniały sprzyjające warunki doprowadziły do odzyskania niepodległości.

Pomimo tragicznych zaszłości historycznych pamiętamy też o mieszkańcach naszej wsi sprzed II wojny, którzy zbudowali nasz kościół i żyli tutaj do 1945 roku. Czas w tym przypadku też zatoczył krąg, ponieważ dokładnie 100 lat temu w Bukowinie odbyły się dożynki, o czym pisała wtedy lokalna prasa (artykuł poniżej):

Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy do udziału w naszych dożynkach w Bukowinie Sycowskiej. Zaproście swoje rodziny, przyjaciół i znajomych świętujmy i bawmy się razem. Poniżej prezentujemy program naszych dożynek:

Godz. 12.00 – rozpoczęcie dożynek uroczystą Mszą Świętą Odpustową, którą odprawi salezjanin Ksiądz Inspektor Prowincji wrocławskiej Jarosław Pizoń.

Godz. 13.15-13.40– obrzędy dożynkowe.

Godz.13.40. – konkurs wiosek.

Godz.14.10. – pokaz umiejętności ułańskich grupy rekonstrukcyjnej 19 Pułku Ułanów Wołyńskich.

Godz. 15.10 - wesoła prelekcja dla dzieci i dorosłych pt. „Czy wiesz, gdzie leży Bukowina Sycowska?”, przygotowana przez przygotowana przez kustosza zbiorów kartograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, autora atlasów szkolnych i map historycznych - dr. Dariusza Przybytka.

Godz. 15.40. – wesoła prelekcja dla dzieci i dorosłych pt. „Unikatowe drzewa w Bukowinie Sycowskiej i okolicy -wybrane okazy”, poprowadzi pasjonat drzew i okolicznych lasów Paweł Lenart.

Godz. 16.10 – konkursy zręcznościowe związane z naszymi lasami.

Godz. 16.40. - wesoła prelekcja dla dzieci i dorosłych pt. „Niebo nad Bukowiną”, którą poprowadzi pracownik naukowy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego dr Paweł Preś.

Godz. 17.10. – opowieści na temat tradycji kulinarnych z okolic Bukowiny Sycowskiej poprowadzi pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Grzegorz Sobel, znawca i popularyzator przedwojennej historii kulinarnej Śląska, autor między innymi książek „Dzieje wrocławskiej Gastronomii”, „Historia ze smakiem, „Szczypta faktów z dziejów rybactwa w Dolinie Baryczy”, „Kuchnia Wrocławia”, „Przy wrocławskim stole”.

Godz. 17.40 - Rozstrzygnięcie konkursu na śląską drożdżówkę z kruszonką według starego przepisu.

Godz. 18.00 – potańcówka przy muzyce ludowej prowadzona przez Kapelę z Kociny.

Godz. 20.00 – potańcówka wiejska, którą poprowadzi pan Jerzy Łyczkowski.

Oraz wiele innych atrakcji:

- pokazy grupy rekonstrukcyjnej 19 Pułku Ułanów Wołyńskich

- Jagna Sobel (Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego) pokaz i warsztaty tańców dawnych.

- loty balonem do nieba

- zamki dmuchane

- rejsy kajakiem po tutejszym pojezierzu

- gastronomia według oryginalnych śląskich receptur – kiełbaski jaworskie, karp w piwie, „niebo w gębie”

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square