21 marca - wspomnienie św. Benedykta.

21 marca 547 roku w Klasztorze na Monte Casino zmarł św. Benedykt z Nursji. To święty, który wywarł olbrzymi wpływ na historię chrześcijaństwa. Papież Paweł VI ogłosił św. Benedykta w 1964 roku patronem Europy, w dowód jego zasług dla rozwoju cywilizacji i kultury europejskiej. Św. Benedykt jest również patronem inżynierów, architektów i górników. Pewnie, dlatego że całe jego życie wypełnione było pracą, przy budowie i tworzeniu klasztorów. W tradycji uznawany jest za patrona monastycyzmu zachodniego. Życiorys św. Benedykta można przeczytać tutaj:

https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/07-11a.php3

Św. Benedykt zostawił po sobie regułę, według której do dzisiaj żyje wiele klasztornych wspólnot. W Polsce zachowały się trzy: w Lubiniu, Tyńcu i Biskupowie. Dwa lata temu rekolekcje w naszej parafii wygłosił benedyktyn z Lubinia, Ojciec Maksymilian Nawara, obecnie Ojciec Prezes Kongregacji Benedyktynów. Jego wielkopostne rekolekcje w Bukowinie Sycowskiej można przypomnieć sobie tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=NI4UqdHYDvM&t=164s

Reguła św. Benedykta to ogólnie mówiąc zbiór zaleceń i wskazówek dla mnichów żyjących w klasztorach. Tekst ten ma prawie 1500 lat i do dzisiaj jest drogowskazem dla wspólnot benedyktynów, cystersów, kamedułów, trapistów, kartuzów i innych.

Reguła św. Benedykta zaczyna się od słów „Słuchaj synu nauki mistrza i nakłoń ku nim ucho serca swego…”. Dziwna to reguła, która nie zaczyna się od słów: zrób, idź, mów lub działaj. Zaczyna się od słowa: słuchaj. Dlatego, że według Benedykta tylko słuchanie prowadzi do skupienia uwagi na Bogu, który wtedy może się stać dla nas ostatecznym punktem odniesienia. Reguła zawiera wskazówki i rady także dla ludzi świeckich. Np. w jej prologu znajdujemy prostą zasadę – „Przede wszystkim, gdy coś dobrego zamierzasz uczynić, módl się najpierw gorąco, aby On sam to do końca doprowadził”. Rozdział 57 kończy się zdaniem, które jest esencją życia benedyktynów „…aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.

Tekst reguły można przeczytać pod linkiem: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/regula_osb_00.html

C.K.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square