Trapiści z Tibhirinie

14 lat temu w nocy z 26 na 27 marca 1996 roku siedmiu mnichów z klasztoru trapistów w Tibhirinie zostało porwanych przez zbrojną grupę islamską. 30 maja 1996 roku ich odcięte głowy zostały podrzucone w pobliżu miasta Al-Midija.

Ich życie zgodnie z regułą św. Benedykta polegało na modlitwie i pracy na roli oraz pracy na rzecz miejscowej ludności (prowadzili nauczanie dzieci i gabinet lekarski). Trapiści z Tibhirinie byli ostrzegani przed niebezpieczeństwem, w wewnętrznym głosowaniu postanowili jednak pozostać. Tuż przed śmiercią przeor klasztoru o. Christian de Charge napisał testament, w którym wybacza swojemu nieznanemu dla niego, przyszłemu zabójcy, pisząc: „…A także ciebie, przyjacielu mojej ostatniej minuty, który nie będziesz wiedział, co czynisz. Tak, ciebie też do mojego „dziękuję” włączam i do mojego „A Dieu – Z Bogiem”, którego widzę także w twojej twarzy. Oby dane nam było się spotkać, jak dobrym łotrom, w Raju: bo tak spodobało się Bogu, który jest Ojcem nas obu. Amen.”

Widzieć Boga w twarzy swego zabójcy to bezgraniczne wypełnienie tego co mogliśmy niedawno słyszeć w homilii i Ewangelii czytanej 23 lutego: „A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie…” (Mt 5,38-48)”

8 grudnia 2018 roku siedmiu trapistów z Tibhirinie zostało beatyfikowanych. Są dla nas świadectwem, że Bóg jest Miłością.

Ich losy zostały opowiedziane we francuskim filmie „Ludzie Boga” w reżyserii Xavier Beauvois. Tutaj link do zwiastuna filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=rsOv_JJW9Qo


fot. Klasztor trapistów Novy Dvur, Czechy.Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square