Co nas może zainspirować w żywocie św. Franciszka z Asyżu?

W 1979 roku Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologii i ekologów. Życie i filozofia św. Franciszka jest wzorem do naśladowania dla wielu osób i organizacji działających na rzecz ochrony środowiska i natury. W 1981 roku franciszkanie z Krakowa założyli Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA, który zajmuje się między innymi edukacją proekologiczną. Oprócz tej inicjatywy istnieje wiele katolickich organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Są to między innymi „Zielone parafie” , „Caritas Laudatio Si” i wiele innych.

18 czerwca 2015 roku została ogłoszona druga encyklika papieża Franciszka pod tytułem „Laudatio si”. Tytuł tego dokumentu jest cytatem z „Pieśni słonecznej” św. Franciszka z Asyżu. Papież wielokrotnie wskazywał, że inspiracją do napisania tego dzieła było życie św. Franciszka. Obrane imię obecnego papieża dobitnie wskazuje na wzór, którym na swej drodze kieruje się ojciec święty. Poniższy cytat z tej encykliki oddaje ideę i apel do życia w prostocie, blisko natury:

„Nieustanne gromadzenie możliwości konsumpcji rozprasza serce, uniemożliwiając docenienie wszystkiego i każdej chwili. Natomiast stawanie w pogodzie ducha przed tym, co istnieje, choćby tego było niewiele, otwiera nam znacznie większe szanse na zrozumienie i spełnienie osobiste. Duchowość chrześcijańska proponuje rozwój wstrzemięźliwości i zdolności radowania się, mając niewiele. To powrót do prostoty, która pozwala nam zatrzymać się i docenić to, co małe, i dziękować za możliwości, jakie daje życie, nie przywiązując się do nich ani nie smucąc z powodu tego, czego nie posiadamy.”


W naszej parafii można również zauważyć pewne odniesienia do idei bycia w zgodzie ze swym środowiskiem, dbania o jego przyszłość i dobro. Bo czym, jeśli nie dobrą wizytówką, jest zielone otoczenie naszego kościoła ? Pielęgnacja tego ogrodu jest czasochłonna i wymagająca, lecz trudno sobie wyobrazić naszą wiejską parafię z zabetonowanymi alejkami, wyłożoną ściśle kostką, bez naturalnego ogrodu i zieleni. Wokół naszej parafii żyją domowe zwierzęta: kury, owce, kaczki, króliki. Ulubieńcami są - czarny kot i pies Ramzes.Wokół naszej parafii żyją domowe zwierzęta: kury, owce, kaczki, króliki. Ulubieńcami są - czarny kot i pies Ramzes.
Cotygodniowe strojenie ołtarza kwiatami i ziołami odzwierciedla naszą chęć oddania chwały Bogu. Niektóre przybrania nie pochodzą z kwiaciarni, nie są gotowym produktem. Kwiaty i byliny wyszukiwane w przydomowych ogrodach, tym bardziej podkreślają pewien rodzaj szczególnej jedności i harmonii z matką naturą.

Dwa lata temu nasza wspólnota przeprowadziła remont domu parafialnego i kościoła. Mamy obecnie komfort ogrzewanego zimą i chłodzonego latem kościoła. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych proekologicznych technologii udało się zadbać o naturalne środowisko. Zlikwidowany został piec węglowy, a jego funkcję przejęła gruntowa pompa ciepła. Jej działanie polega na wykorzystaniu ciepła ziemi. Zasilana jest energią elektryczną z wybudowanej instalacji fotowoltaicznej, która przetwarza w energię słoneczną w elektryczną. W ten sposób zaoszczędziliśmy naturze emisji 41 890 kg CO2 rocznie.

Wszystko to po to, aby Bóg był we wszystkim uwielbiony.


Kotłownia przed modernizacjąTo samo pomieszczenie - centrala cieplna po modernizacji .Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square