Ekumeniczne życzenia

6 stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego. Ale w tym samym czasie wyznawcy Prawosławia będą obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia. Mieliśmy w tym roku plany nawiązania współpracy i wspólnej modlitwy z jedną z Prawosławnych Wspólnot. 11 listopada 2020 roku planowaliśmy jechać z wizytą do nich, a podczas styczniowego Tygodnia Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijan mieliśmy, obok tradycyjnie zapraszanego Pastora z Sycowa, gościć przedstawicieli Prawosławnej Wspólnoty. Niestety pandemia pokrzyżowała nam te plany, musimy je odłożyć.


Pod względem teologicznym z Kościołem Prawosławnym różnimy się w wielu kwestiach. Mamy różną liturgię, kalendarz i czcimy innych Świętych. Choć niektórzy są wspólni – np. św. Benedykt, Cyryl i Metody, św. Efrem Syryjczyk, św. Ambroży i wielu innych. Nie różnimy się w najistotniejszych prawdach wiary, podobnie rozumiemy Objawienie Boga w Biblii i Tradycji, podobnie rozumiemy sakramenty jako znaki niewidzialnej łaski. Wierzymy w realną obecność Chrystusa - my w Eucharystii oni w Liturgii.


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy naszym Prawosławnym Braciom mieszkającym i pracującym na terenie naszej Parafii życzenia Świąt Bożego Narodzenia spędzonych z wiarą i nadzieją.

Христос раждається! — Славіте Його!

Ikona Narodzenia Jezusa – Andriej Rublow, XV w

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square