Wspomienie św. Jana XXIII Papieża.

11 października Kościół wspomina św. Jana XXIII Papieża. Na stolicy piotrowej zasiadał od 1958 r. do śmierci w 1963 r. Był inicjatorem i zwołał II Sobór Watykański, który przyniósł Kościołowi tak wiele zmian. Był autorem encykliki „Pacem in Terris”, w której nawoływał do pokoju pomiędzy wszystkimi narodami świata. "Pokój na ziemi, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga", pisał Jan XXIII do podzielonego wtedy na dwa bloki świata i w cieniu niedawno zakończonej krwawej wojny. To aktywność tego papieża zbudowała fundament późniejszego działania Kardynała Bolesława Kominka na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Za życia był nazywana „Dobrym papieżem Janem” „Janem Uśmiechniętym” „Janem Pokornym”.

Miał duży dystans do siebie, kiedyś stwierdził, że Każdy może zostać papieżem, najlepszy dowód, że ja nim zostałem.”

27 kwietnia 2014 został, wraz z Janem Pawłem II, kanonizowany przez Papieża Franciszka.

Link do filmu o św. Janie XXIII:


https://www.youtube.com/watch?v=p9wjvKE00bwFot. Vatican News.Pomnik Jana XXIII we Wrocławiu

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square